Forum www.centrumojca.fora.pl Strona Główna www.centrumojca.fora.pl
CENTRUM OJCA
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wyłączenie małżonka z dziedziczenia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.centrumojca.fora.pl Strona Główna -> PORADY ROZWODOWE
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lwica1970




Dołączył: 25 Cze 2012
Posty: 92
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: WARSZAWA
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:54, 09 Lip 2012    Temat postu: Wyłączenie małżonka z dziedziczenia

Jeżeli w trakcie postępowania o rozwód lub separację umrze jedna ze stron postępowania, to postępowanie ulega umorzeniu (art. 446 KC). Co do zasady małżonek pozostający przy życiu dojdzie do dziedziczenia z ustawy. Gdyby jednak małżonek pozostający przy życiu ponosił winę rozkładową pożycia, to można go wyłączyć od dziedziczenia na podstawie art. 940 KC, o ile zaistnieją przesłanki wskazane w tym przepisie. Uzyskanie korzyści ze spadku przez takiego małżonka pozostawałoby w sprzeczności z poczuciem sprawiedliwości.

Małżonek wyłączony jest od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione (art. 940 KC). Wyłączenie od dziedziczenia w takim przypadku nie następuje z mocy ustawy, tylko w drodze orzeczenia sądu. Zwykle z powództwem o wyłączenie od dziedziczenia występuje się przeciwko małżonkowi, który był wyłącznie winny rozkładu pożycia małżeńskiego. Powództwo takie jest uzasadnione również wtedy, jeżeli winę rozkładu pożycia ponoszą obydwoje małżonkowie.

Za wystąpienie o rozwód z winy małżonka w rozumieniu art. 940 KC należy również uważać: wyrażenie przez spadkodawcę – pozwanego w sprawie o rozwód – zgody na rozwód z winy powoda, żądanie przez spadkodawcę – pozwanego w procesie o rozwód – rozwiązania małżeństwa z winy powoda.
Legitymacja czynna w procesie o wyłączenie małżonka od dziedziczenia ustawowego przysługuje każdemu ze spadkobierców ustawowych dziedziczących w zbiegu z małżonkiem (art. 940 KC).
Z roszczeniem o wyłączenie małżonka od dziedziczenia można wystąpić w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział sie o otwarciu spadku.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.centrumojca.fora.pl Strona Główna -> PORADY ROZWODOWE Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin